Pistolet Glock 5 generacji

Po niedawnej premierze Glock 5 generacji w USA, mamy już przyjemność od kilku dni gościć ten model na naszym rodzimym rynku.

W wyglądzie zewnętrznym na pierwszy rzut oka rzuca się brak wycięcia na palce, co ma poprawić ergonomię. Wydaje się to logiczny zabieg, gdyż nie da się stworzyć idealnej rękojeści dla małych i dużych dłoni.

Glock 5 generacji

Glock 5 generacji

W Glocku 5 generacji pomyślano również o leworęcznych strzelcach, dlatego dźwignia zwalniająca zamek znajduje się zarówno po lewej jak i prawej stronie.
Z zewnątrz da się również zauważyć powiększone gniazdo magazynka, pozwalające na łatwiejszą i szybszą jego wymianę. Dobra informacja jest taka, że do 5 generacji pasują magazynki z wcześniejszych modeli.
Idąc dalej za analizą wyglądu zewnętrznego, nie sposób nie zauważyć porzucenie „kantowatości” zamka na rzecz ściętych krawędzi. Dodatkowo Glock Gen 5 został wykończony przy użyciu powłoki nDLC, co ma go zabezpieczyć przed rdzą i uszkodzeniami mechanicznymi

Glock 17 gen 5

Glock 17 gen 5

Zmiany konstrukcyjne w Glock 5 Gen
Jedną z najważniejszych zmian to porzucenie lufy poligonalnej na rzecz bruzdowanej. Ten zabieg ma poprawić celność pistoletu.Zastosowano również zupełnie nowy mechanizm spustowy, bezpiecznik iglicy oraz samą iglicę.

Glock 5 generacji po pierwszych testach wśród użytkowników zbiera bardzo dobre opinie. Ten najsłynniejszy pistolet Świata po kiepsko przyjętej IV generacji, teraz wydaje się być na prawdę udaną konstrukcją.

Jak na razie V generacji doczekały się jedynie modele 17 i 19, czyli te najbardziej wyczekiwane i popularne, nie mniej firma zapowiada zmiany dla innych modeli.